Blog Yazarak Para Kazanmak - Ücretsiz Blog Nasıl Açılır? 2021 - Finans Notu
İş İmkanlarıRehber

Blog Yazarak Para Kazanmak – Ücretsiz Blog Nasıl Açılır? 2021

Blog nasıl açılır sorusu internet üzerinden para kazanmaya başlamak isteyen yada kendi yaşamını anlatmak isteyen bir çok kişi tarafından aratılan ve popüler bir sorudur. Blog açmak için hosting ve domain ücreti haricinde hiçbir ek ücrete gerek yoktur. Sizde adım adım rehberimizi okuyarak ücretsiz blog açarak blogtan para kazanabilirsiniz. Blog açmak için gerekli olan şeyler arasında zorunlu olarak 2 şey bulunuyor bunlardan bir tanesi blogunuzun web adresi olacaktır. Yani domain. Diğeri ise blogunuzun dosyalarının barınacağı hosting diğer adı ile veri merkezidir.

Ücretsiz blog açmak için ilk önce domainimizi kaydedelim. Daha sonrasında ise hostingimizi satın alıp domaini hostinge bağlama kısmına değineceğiz.

En ucuz domain nasıl alınır?

En ucuz domain nereden alınır sorusunun bir çok cevabı var. Asıl önemli olan 5 yada 10tl gibi bir fark ile ucuza getirmek değil, aldığınız firmanın güvenilir olmasıdır. Rehber için örnek bir firma göstereceğim. Ben domainlerimi burada kayıt ediyor ve barındırıyorum. Hem ucuz domain alabiliyorum hemde türk firması ile çalışıyorum.

teknoclouds.com.tr adresine gidip üyeliğimizi oluşturup tamamlıyoruz. Daha sonra istediğiniz domaini aşağıdaki resimdeki gibi arama kutusuna yazıp kullanılabilirliğini kontrol ediyoruz. Eğer domain boştaysa siz kayıt edebilir ve kullanabilirsiniz.

Wordpress blog açmak Ücretsiz blog açmak Blog yazarak para kazanmak Blog nasıl açılır

Blog açmak için domainimizi sorguladıktan sonra eğer boştaysa kayıt ediyoruz. Bu kısımı es geçiyorum çünkü burada herhangi bir bilgiye ihtiyaç yoktur. Normal bir alışveriş gibi sepetinize ekleyip satın alıyorsunuz. blog açmak için en önemli 2 olaydan birini hallettik. Şimdi hosting satın alarak alan adını hostinge bağlama konusuna geçelim.

Hosting nasıl alınır? Kaliteli ve ucuz hosting nereden alınır?

Ucuz hosting almak sizi ilerleyen zamanlarda sıkıntılarla karşı karşıya bırakabilir. Örnek vermek gerekirse ücretsiz veya bilinmeyen bir firmadan ucuza bir hosting temin ettiniz. Daha sonrasında bu hostinglere erişiminiz birdenbire kesilebilir yada her türlü sıkıntılarla karşı karşıya kalırsınız. Blog açarak para kazanmak için blogunuzun hızlı ve güvenilir bir sunucuda barınması tavsiye edilir. Diğer bir konu ise alacağınız ucuz hostingin büyük ihtimalle performansı düşük olacağı için bu size zararlı yönde etki edecektir. WordPress uyumlu hostinglerde SSD kullanılır ve SSD sayesinde hızlı bir web sitesine sahip olursunuz.

Wordpress blog açmak Ücretsiz blog açmak Blog yazarak para kazanmak Blog nasıl açılır

Her firmada olacağı gibi hostingler paket halinde ayrılır. Eğer sadece bir blog açıp resimlerinizi ve yazılarınızı paylaşacaksanız ilk yada orta paketlerden almanız yeterlidir. Daha büyük işler için örneğin eticaret sitesi açmak yada yüksek hitli blog açmak için üst paketleri tercih edebilir yada sadece sizin barınacağınız bir sunucu satın alabilirsiniz. Bu sayede web sitesi hızlandırmak için önceden çalışmalarınıza başlamış olursunuz.

Blog açmak için hostinginizi satın alırken buraya dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz paketi satın alma aşamasında size bu hostingi hangi alan adı ile kullanmak istediğinizi soracaktır. Bu kısma aşağıdaki resimdeki gibi bir önceki maddede kayıt ettiğimiz domaini yazıp devam ederek hostingi satın alma işlemini bitirebiliriz.

Wordpress blog açmak Ücretsiz blog açmak Blog yazarak para kazanmak Blog nasıl açılır

Blog sitesi kurmak için hosting satın almakta aynı domain almak gibi kolay bir işlemdir. Sepetinize ekleyip devam ederek satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemden sonra domain ve hostingi birbirne bağlayarak web sitesi kurulumu adımlarına geçebiliriz.

Domaini hostinge bağlama. Domaini nasıl hostinge bağlarım?

Domain panelimizden DNS ayarları bölümüne girip aşağıdaki şekilde birinci ve ikinci NS adresimizi yazıp kaydedelim. Herşey bu kadar blog açmak için gerekli iki adımıda tamamladı. Artık web sitesi kurulumu kısmına geçip kendimize özel blog kurabilir ve blogtan para kazanmak için ilk adımlarımızı atabiliriz.

Wordpress blog açmak Ücretsiz blog açmak Blog yazarak para kazanmak Blog nasıl açılır

WordPress nasıl kurulur? WordPress ile ücretsiz blog açmak

Blog açmak için artık alan adımız ile bir işimiz kalmadı. Şimdi hosting panelimizden cPanel yazan yere tıklayarak dosyalarımızı yönteceğimiz bölüme girelim ve aşağıya doğru inerek WordPress kısmını bulalım. burada WordPress ile blog açacağız ve temalarımızı, menülerimizi ve diğer alanları düzenleyip yayına alacağız.

Wordpress blog açmak Ücretsiz blog açmak Blog yazarak para kazanmak Blog nasıl açılır

Karşımıza çıkan ekranda şimdi kur butonuna basarak wordpressi kurmaya başlayabiliriz butona bastıktan sonra site adresimizi ayarlayacağınız bölüm gözükmekte. Buradan site adresiniz içelim hemen altında web sitesi başlığımız ve açıklamamız bulunmakta buraları kendimize göre düzenleyelim. Onun aşağısında ise Web sitemizin admin paneline girmek için kullanacağımız kullanıcı adı ve şifre ayarlama yeri bulunmakta buradan kendimize özel ve tahmin edilmesi zor bir şifre oluşturarak devam edelim. Onun aşağısında ise web sitemizin dilini seçeceğimiz bölüm bulunmakta buradan eğer Türkçe bir web sitesi açmak istiyorsanız Türkçe seçeneğini seçip devam etmeniz önerilir. WordPress kurulumu için gerekli bilgiler bu kadar. En aşağıdaki yükle yazan butona basarak wordpress ile sitemizi kuralım. Bu esnada sizin yapmanız gereken hiçbir şey yoktur. Girdiğimiz bilgiler ile kendisi kurulacaktır ve tamamlandığında bilgi verecektir. Bu işlem ortalama beş ya da on saniye sürmektedir

WordPress nasıl kullanılır? WordPress yönetim panelini tanıyalım.

Ücretsiz blog açmak için web sitesi kurma adımını tamamladık. Şimdi gelelim web sitemizi nasıl kullanacağımıza. WordPress site kurduktan sonra karşıma iki adet link verir. Birincisi sitemizin adresidir. Yani kaydettiğimiz domain. İkincisi de orneksite.com/wp-admin linkidir. bu link oluşturduğumuz web sitesinin kullanıcı panelidir. Bir diğer adı ile admin paneli.

Admin paneli linkimize tıklayalım ve karşımıza şu şekilde bir giriş sekmesi çıkacak.

Wordpress blog açmak Ücretsiz blog açmak Blog yazarak para kazanmak Blog nasıl açılır

Buraya kurulumu yaparken belirlediğimiz kullanıcı adımızı ve şifremizi girip giriş yap butonuna tıklayalım ve açtığımız ücretsiz blogumuzun yönetim paneline girelim. Bu panelden yazılarımızı oluşturacağız, sayfalarımızı, menülerimizi ve resimlerimizi oluşturacağız.

Blog açma işlemini bitirdik ve blogumuzun admin paneline giriş yaptık. Karşımıza bu şekilde yönetim paneli geliyor. Burada herşey türkçe çünkü blogumuzu kurarken türkçe dilini seçtik. Sol taraftaki menüden görebileceğiniz gibi yazılarınızı kontrol edebilir, düzenleyebilir yada yeni yazı yazıp silebilirsiniz. Onun hemen aşağısında sayfalar var. Sayfalar ile yazıları birbirinden ayıran ne diye soracak olursanız, sayfalar kısmı daha çok statik sayfalar için kullanılır. Örnek vermek gerekirse iletişim sayfası, gizlilik ve güvenlik sayfası, hakkımızda gibi.

WordPress blog tema nasıl yüklenir?

WordPress bloga tema yüklemek kısmı oldukça kolaydır. Sayfaları ve yazıları tanıdıktan sonra yine menüde bulunan görünüm sekmesinden temalara tıklıyoruz.

Wordpress blog açmak Ücretsiz blog açmak Blog yazarak para kazanmak Blog nasıl açılır

Tema yüklemek için açılan sayfada en üstte bulunan yeni tema butonuna tıklıyoruz ve karşımıza onlarca tema çıkıyor. Bunlardan ilgi alanımız olanları seçiyoruz. İstediğiniz temayı kurabilirsiniz. bunlar wordpress site kurulumu için hazırlanmış tamamen ücretsiz ve güvenli temalardır. üstüne tıklayıp kur demeniz yeterli. Daha sonra kısa bir süre beklemenizi isteyecektir. Bu sırada blogunuz için temayı kuruyor olacak. Temanız kurulduktan sonra web siteniz artık kullanılabilir hale ve görünüme gelmiş olacaktır. Artık kişisel ayarlarınızı yaptıktan sonra web sitesinden para kazanmak için yapmanız gereken şey SEO uyumlu makaleler yazmak ve bunları düzenli bir şekilde yapmaktır.

WordPress SEO eklentisi nasıl yüklenir? En iyi seo ayarları nelerdir?

Site nasıl hitlendirilir sorusu için en büyük cevap kendimizi ziyaretçilerin yerine koymaktır. Örneğin güzel bir yazı yazdınız ama o yazının google üzerinde görünecek başlığını ilgi çekici yada kullanıcının aradığı soruya cevap olarak yazmadınız. O halde ziyaretçide sizin sitenize girmeyecekir.

Web sitesi kurulumu sonrası en önemli adımlardan biride SEO kavramını öğrenmektir. Yukarıda bir cümle kurdum. Dedimki ” google üzerinde görünen başlık ” nedir bu olay? bu olayı şöyle açıklayalım. SEO uyumlu bir yazı yazdık başlığını ve yazısına önem verdik. Peki bu yazı google üzerinde nasıl gözükecek? Bu işlem bizi ziyaretçiyle buluşturmaya yarıyor. Çok kolay şekilde ücretsiz wordpress blogumuzda bunu ayarlayabiliyoruz.

WordPress eklenti nasıl yüklenir?

WordPress eklenti nasıl yüklenir? Blog sitesi kurulumundan sonra para kazanma amaçlı yazdığımız yazılara google üzerinde gözükecek başlık ve açıklamaları girmemiz gerek. WordPress admin paneli üzerinde sol kısımda bulunan menüde eklenti bölümü vardır. Bu bölüme tıklayarak yeni bir eklenti ekleyelim. Eklentimizin ismi Yoast SEO. Bu eklenti yazılarımızı google üstüne farklı başlık ve açıklamalar ile göstermemize yarıyor.

Wordpress blog açmak Ücretsiz blog açmak Blog yazarak para kazanmak Blog nasıl açılır

Yoast SEO eklentisi ayarları için eklentiyi sol tarafta bulunan arama kısmında aratıp yükeleyelim. Sonrasında ise etkinleştirelim. Herşey bu kadar. Şimdi sıra yazı yazmaya ve yazıların google başlık ve açıklamalarını ayarlama kısmına geldi.

SEO uyumlu makale nasıl yazılır?

Ücretsiz web sitemizi kurduk ve temamızı seçtik. Şimdi sıra bir yazı oluşturmada. Yine wordpress admin panelininden yazılar kısmına gelip yeni yazıya tıklıyoruz.

Wordpress blog açmak Ücretsiz blog açmak Blog yazarak para kazanmak Blog nasıl açılır

SEO uyumlu makale web sitemizde yazdığımız yazıların ziyaretçi almasına katkı sağlayacaktır. Web sitesinden para kazanmak için blogunuza hit çekmeniz lazımdır. Web sitenize gelen kullanıcılar reklamlara tıkladıkça siz wordpress siteden para kazanacaksınız. Bunun için yazılarınıza önem vermeniz gerekli.

1- Başlık kısmına dikkat çekici ve popüler olan kelimeleri anlam bütünlüğünü bozmayacak şekilde girmelisiniz.

2 – Sağ tarafta bulunan kısımdan yazınızın kategorisini seçebilir, eğer yoksa yeni bir kategoriyi bu sayfadan çıkmadan oluşturabilirsiniz.

3 – Yine sağ taraftaki menüden etiketlerinizi girebilirsiniz. Bu yöntem artık google tarafından kullanılmıyor. Ama 3 4 etiket girmekten zarar gelmez. Yani tamamen isteğe bağlı bir durum.

4 – Hemen aşağısında öne çıkan görsel var. Bu öne çıkan görsel yazımızın ön resmi olacak. Yani metinlerden önce gelen büyük resim ve anasayfada yazının üstünde görünen resim olacak. Buraya yine aynı şekilde web sitesi hitlendirmek için SEO ya uygun resim eklemelisiniz.

En iyi Yoast SEO ayarları – WordPress SEO Ayarları

Wordpress blog açmak Ücretsiz blog açmak Blog yazarak para kazanmak Blog nasıl açılır

WordPress blogumuzda yazımızı yayımlamadan önce en alta inip yazımızın google üzerinde nasıl görüneceğini ayarlayalım.

Birinci kutuda yazı başlığımızdan farklı olarak daha dikkat çekici ve popüler bir başlık girelim. Bu başlık google arama kısmında para kazanmak için yazdığımız yazının başlığı olarak gözükecektir.

İkinci kutuda ise yazımızın url adresi bulunmaktadır. Örnek verelim ” deneme.com/yazi-url ” bu şekilde istediğimiz gibi değiştirebiliriz. Url kısmınıda yine yazımız ile alakalı bir şekilde ayarlayalım.

Üçüncü kutuda ise açıklama bölümü bulunmakta. Bu açıklama bölümü aramalarda yazı başlığından sonra aşağıdaki açıklama kısmıdır. Buraya yazı konumuzun anahtar kelimesi başta olacak şekilde açıklamamızı yazıyoruz. Anahtar kelimeden kasıt olarak ana konu kelimesini örnek verelim. Mesela ben şuan ” WordPress blog kurarak para kazanma ” yazısı yazıyorum ve benim anahtar kelimem blog kurmak. Sizde bu şekilde anahtar kelimeleriniz belirleyerek blog hitlendirme konusunda bir tecrübe edinebilirsiniz.

WordPress blog açtık, inceledik ve öğrendik. Artık yazımızıda yazdığımıza göre ilk yazımızı yayımlayabiliriz.

Herhangi bir soru, takıldığınız yer, hata yada engelde bizimle hem yorum kısmında iletişime geçebilir ve yardım alabilirsiniz, hemde iletişim kanallarından bizlere birden fazla yöntem ile soru sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu adana yumurtalık tatil