Doğru CV Nasıl Hazırlanır - Etkili Özgeçmiş Nasıl Yazılır? - Finans Notu
İş AlımıRehber

Doğru CV Nasıl Hazırlanır – Etkili Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

CV hazırlama iş başvurusu yapmadan ilkin ilk yapılması ihtiyaç duyulan iş doğru bir doğru CV hazırlama işidir. Peki doğru CV iyi mi hazırlanmış olur? Özgeçmiş iyi mi yazılır? Niçin doğru bir cv hazırlamalıyız? Zira iş veren kurumlar bizi tanımak için ellerindeki tek kaynak olan beklide yüzlerce cv arasından bizimkini seçmesi için bir niçin olmalı.

Meydana getirilen araştırmalar, insan kaynakları çalışanının, kendilerine ulaşan cv’lerin her birisine averaj 1-3 dakika vakit ayırdıklarını, ilk 30 sn içinde cv üstündeki bilgiler çekici gelmediği taktirde daha detaylı incelemeden bir sonraki cv’ye geçtiklerini göstermektedir.

Dolayısı ile cv’lerimizi o şekilde hazırlamalıyız ki, işveren temsilcileri sonuna kadar incelesinler ve bizleri görüşmeye çağırarak bizlere talih versinler.

Doğal ki eğer yetkinlikleriniz ve deneyiminiz o iş için uygun değilse siz iyi mi bir cv hazırlarsanız hazırlayın o iş için seçilme şansınız sıfıra yakındır. Bizim burada anlatacağımız teknikler, ise uygun bir oldukca adaya ilişik bir oldukca cv arasından sizinkinin sıyrılarak ön plana çıkması için geçerlidir.

Doğru cv iyi mi hazırlanmış olur? CV’ye neler yazılır?

  1. Öncelikli olarak cv’nizi eğer İngilizcenin mühim olduğu bir iş için kullanacaksanız İngilizce hazırlamanız size avantaj elde edecektir. Karşı tarafa kafi İngilizce bildiğiniz hissiyatını yaratacaktır.
  2. Cv’deki detayları gereğinden fazla uzatıp sayfalarca yazı yazmayınız, azca öz ve kafi informasyon olmasına dikkat ediniz. En fazla 2 sayfalık bir özgeçmiş kafi olacaktır.
  3. İşe uygun tecrübelerinizi daha ön plana çıkarınız. Birçok benzer iş deneyiminiz var ise hepsinden detaylı anlatmak yerine iş ile ilgili olmayanları kısa özet olarak geçip direkt iş ile ilgili tecrübelerinize birazcık daha detaylı değinebilirsiniz
  4. Cv’nizdeki tüm tecrübelerinizin geriye doğru kronolojik sırada olmasına itina gösterin. Doğrusu en üste son olarak iş tecrübenizi, en alta ise ilk tecrübenizi yazınız.
  5. Haiz olduğunuz sertifikalar, aldığınız kurs ve eğitimler, müracaat yaptığınız iş özeline uygun deneyimleri bilhassa belirtmeniz oldukca mühim,
  6. Hobiler mecburi olmamakla beraber olsa iyi olabilecek bilgilerdir.
  7. Kuvvetli referanslarınız var ise kesinlikle belirtin, yoksa “istendiği taktirde temin edilecektir” şeklinde yazarak geçiştirebilirsiniz. Sadece kesinlikle arkadaşlarınızı yazmayınız. Mümkün olmasıyla birlikte sizi o iş ile ilgili yönlerinizi bilen, sizin iyi mi çalıştığınız mevzusunda informasyon verebilecek yönetici, hoca yada iş arkadaşlarınızdan seçebilirsiniz.
  8. Son olarak, resmi kıyafetlerinizle çekilmiş, ustalaşmış bir fotoğraf eklemeyi unutmayınız.
Ekili CV Nasıl Hazırlanır Doğru CV Nasıl Hazırlanır

CV’de Yeterlik, Askerlik, Sigara Kullanımı Hususları

İletişim detayları, çağdaş durum, yaş, çocuk sahipliği, askerlik durumu, vasıta ehliyeti sahipliği, sigara kullanım durumu benzer biçimde kişisel özelliklerinizi kesinlikle belirtin.

CV’nizin ön kısmına kariyer hedefinizi de ekleyebilirsiniz sadece ilk etapta mecburi değildir. Eğer oldukca dikkat çekici hedefleriniz var ise kesinlikle belirtebilirsiniz sadece genel geçer, her insanın yazdığı standart kariyer hedeflerini yazmanızı önermeyiz.

Eğer elinizden gelmiyorsa doğru CV hazırlama için kesinlikle uzman eşliğinde özgeçmiş hazırlamalısınız. Sormak istediğiniz mevzular için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Hepinize şimdiden başarıya ulaşmış iş görüşmeleri diliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu adana yumurtalık tatil