Eczane Açmak Maliyeti ve Yüksek Kar Marjı – Eczane Nasıl Açılır?

...

Finans Notu

Kategori: İş Kurmak, Meslek MaaşEczane açmak başlangıçta riskli olmasıyla birlikte, devamında oldukça kazançlı bir yatırım olabilir. Eczane; hastaların doktorlar tarafınca hastalıklarına uygun olarak yazıldığı ilaçların alındığı yerdir. Eczane açmak için ilk olarak detaylı informasyon aldıktan sonrasında eczane açmanız sizin yararınıza olacaktır. Eczanenin bulunmuş olduğu konumu, lüzumlu şartlar ve belgelerin alınması ve sermayenin olması benzer biçimde püf noktalar hakkında informasyon sahibi olduktan sonrasında eczane açılmalıdır. Lüzumlu izinler ve belgelerin tam olması oldukça önemlidir. Bu yazımızda eczane açmak isteyenlere detaylı informasyon vermek istedik.

Eczane açmak için ne kadar ana para gerekir, lüzumlu şartlar nedir, eczane açma maliyeti/harcaması, kaç para lazım benzer biçimde mevzulara değineceğiz.

Eczacı Olmadan Eczane Açmak Mümkün mü?

Bu sual ile sıkça karşılaştığımızdan dolayı ilk olarak bu mevzuyu hakkında informasyon vermek istedik.

Eczane açabilmek için eczacılık fakültelerinden birinden mezun olmanız gereklidir. En mühim ve ilk başta genel koşul eczacılık fakültesinden mezun olmanız yada mezun birisi ile ortaklık yapmaktır. Ek olarak bu mevzuda devletin istediği yetişim süresini de doldurmuş olmanız gerekmektedir. Her ne kadar eczacılık ilaç satma işi benzer biçimde gözükse de gelen hastaların hastalıkları hakkında da detaylı bilgiye haiz olmanız gereklidir. Bu şartları yerine getirdikten sonrasında eczane açabilirsiniz.

Eczane Açma Şartları

Eczane Açmak için Lüzumlu Belgeler

Eczane açmak için ilk olarak aşağıda belirtmiş olduğumuz belgelere haiz olmanız gereklidir.

1-Nüfus cüzdanı fotokopisi

2-Sıhhat bakanlığı yada il sıhhat müdürlüğü onaylı eczacılık mezuniyet belgesi ve fotokopisi

3-Adli sicil kaydı

4-Destek eczacı olarak çalışmak isteyenlerin toplumsal güvenlik kurumundan minimum bir yıl eczacılık yapmıştır ibaresi olan belge

5-Hizmet olarak yaptıkları hizmet puanlarının gösterime başlayacağı belge(Türk Eczacılar Birliğinden yada Toplumsal Güvenlik Kurumdan)

6-Eczacılık yapmanıza engel olmadığını gösterir sıhhat raporu

Yukarıda saymış olduğumuz belgeleri aldıktan sonraki aşama ise yerleştirme ve eczane açma puanına sahipseniz ilgili kurumlardan alınan “eczane açmaya hak kazandınız” ibaresi olan belgeyi almaktır. Bu belge genel anlamda web üstünden alınabilmektedir. Bu belgeyi aldıktan sonrasında en mühim aşmayı geçmiş sayılırsınız.

Dah sonrasında ise aşağıdaki belgeleri de tamamladıktan sonrasında eczanenizi rahatça açabilirsiniz.

a)Eczacılar Odasına kayıt olduğunuza dair belge

b)Eczane açacağınız binanın projesini il sıhhat müdürlüğünün yada Bölge Eczacı Odasının onaylaması

c)Eczane açacağınız binanın ruhsat ve bina kullanım iznini gösterir belge.

Bu belgeleri de tamamladıktan sonrasında açacağınız eczane için vasıta gereçlerin alınması sürecine geçebilirsiniz. Doğal olarak bunun için belirli oranda ana para gerekecektir.

Eczane Açmak İçin Ne Kadar Ana para Gereklidir?

Eczane açmak için kaç para lazım, ne kadar ana para gerekir sorusunu cevaplayacak olursak, aslen ihtiyaç duyulan ana para insanları korkutacak seviyede değildir. Sadece 70 bin TL ve üstünde bir miktara gereksinim duyabilirsiniz. Bu ana para, dükkana yapılacak dekorasyon ve ekipmanlara bağlı olarak değişim gösterir.

Eczanede bulunması ihtiyaç duyulan başlıca vasıta ve gereçler; nöbetçi eczane levhası, ilaçların konulduğu vitrin, havalandırma, stokta bulunan ilaçlar için oda, buz dolabı, bilgisayar benzer biçimde araçlardır.

Eczane Kar Marjı / Eczane Ne Kadar Kazanır? 

Bir eczane açtığınızda tüm harcamaları çıktıktan sonrasında aylık 5-30 bin TL içinde kazanabilirsiniz. Bu kazanç meydana getirilen işin hacmi ile değişmiş olur.

Eczane dükkanı ne kadar kazanır sorusunun aslen kapsamlı bir cevabı vardı. Mesela eczanenin konumu ve hizmet kalitesi oldukça önemlidir. Hastanelere yakınlığı, dışarıdan bakıldığında insanı çeken bir yapısı, kar marjının yüksek olmasında oldukça etkilidir. Mesela hastane çıkışında yan yana 5 eczane bulunuyor diyelim. Burada ilaç alacak şahıs aciliyet durumuna bakılırsa en göze çarpan, önünde otomobil park etmenin mümkün olduğu, eczaneye doğru atılacak adımlarını dahi hesaplayarak hareket eder. Bu hususları kesinlikle göz önünde bulundurmak gerekir.

Reçete Harici Durumlarda Kar İmkanı

Eczanelerde reçete harici ürün satışları da sıkça yapılmaktadır. Ağrı kesiciler, ağrı kesici masaj kremleri, çeşitli içecek türleri benzer biçimde. Normalde yukarıdaki belirttiğimiz nedenlerden dolayı eczacılık sektöründe reklam ve promosyonlara fazla gereksinim yoktur. Sadece reçete haricinde satışlar için reklam ve afişler hazırlayarak daha çok gelir imkanı elde edebilirsiniz. 

Eczacılık Mesleğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eczane açmak isteyenlerin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan en mühim husus, bilgili ve alanında uzman personellerin olmasıdır. Başkasının sertifikasını kullanarak eczane açmak yasal olmamasına karşın yapılabilir. Sizlere tavsiyemiz bu mevzuda duyarlı olmanızdır. Zira alanında uzman olmayan bir şahıs yanlış ilaç verebilir. Şahıs sağlığından olabilir. Bu yüzden dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan konulardan en önemlisi budur. Yanınızda çalışacak personellerin alanında uzman olması gereklidir. Personel alımına oldukça dikkat edilmelidir.

Eczane açmak görüldüğü benzer biçimde kolaydır. Sadece ayakta durması zor olsa gerek. Bunun için alan kişi memnuniyeti ve işin devamlılığı esastır.

Sektörde başarı göstermiş olmanız için sektörün içinde bulunmanız sizin yararınıza olacaktır. Her işte olduğu benzer biçimde eczacılık işinde de batkı etme olasılığı söz mevzusudur. İşine ve eczanesine haiz olmayan bir oldukça eczacının batkı ettiğini unutmayalım.

Makalemizde eczane açmak, eczane iyi mi açılır, eczacı olmadan dükkan açmak mümkün mü, lüzumlu şartlar neler, maliyet ve harcamaları ile kar marşı hakkında detaylı olarak informasyon vermeye çalıştık. Daha çok detaylı informasyon için yorum kısmına sorularınızı sorarak düşünce sahibi olabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.