Gayrimenkul sertifikası nedir? Nasıl alınır? Sertifika Kiralama 2021Gayrimenkul sertifikası ile minimum yatırımla maksimum kar elde etme. Gayrimenkul sertifikası nedir? Nasıl alınıp satılır? Sistemin avantajları ve dezavantajları nedir?

Gayrimenkul sertifikası nedir?

Gayrimenkul sertifikası, herhangi bir konut yada iş yeri yatırımı yapmak isteyen, sadece konutun tamamı yerine ufak bir kısmı için alım satım yapılarak kar elde edilmesine olanak sağlanan bir yatırım aracıdır.

İster yerli, ister yabancı tüm yatırımcıların, gayrimenkulün inşaatının bitimine kadarki sürede kıymet artışından faydalanabilmesi amaçlanmıştır.

Bu sistemde öncelikli amaç yatırıma ortak olarak kar artışından yararlanmaktır. Gayrimenkulün sahiplenilmesi ikinci plandadır.

Dileyen yatırımcı daha çok sertifika alarak daire yada dükkan için lüzumlu sayıda sertifika biriktirerek gayrimenkulün tapusunu alabilir, yada elindeki sertifikaları istediği vakit satarak konut sahibi olmadan yalnız kar artışından faydalanabilir.

Gayrimenkul sertifikası ile yatırım yapmanın avantajları nedir?

 • Düzgüsel bir gayrimenkul yatırımında herhangi bir bağımsız bölümün tamamının ücretini ödemek gerekirken gayrimenkul sertifikası ile yalnız paranız kadar alım yapabilirsiniz.
 • Birçok gayrimenkul yatırımında proje üstüne alan firmanın güvenilirliği risk teşkil ederken gayrimenkul sertifikası ile meydana getirilen yatırım tamamen TOKİ ve Borsa İstanbul garantörlüğünde olup ödenen para güvence altındadır. İnşaatın tüm süreçlerinin kontrolü, yasalara uygunluğu, yapı kullanım izninden projeye uygunluğu ve zamanında teslim süresine kadar tüm süreçlerde sistemin garantörü TOKİ’dir.
 • Yatırım meydana getirilen konut projelerinin birçoğunda inşaat bitip teslimat yapılmadan satış yapabilme imkanı bulunmazken gayrimenkul sertifikası ile istenen zamanda alım yapılıp istenen zamanda satış yapılabilmektedir. Yatırım yaptıktan sonrasında acil nakit ihtiyacında istenen zamanda istenen oranda satış yapılarak yatırımcıya esneklik sağlanmaktadır.
 • Sistemin amacı kar elde etmek olduğundan gayrimenkule haiz olmadan dilenen oranda alım satım yapılabilir, isteyen kişiler sertifikaları biriktirerek konut yada iş yeri sahibi olabilir.
 • Gayrimenkul sertifikasına mevzu olan bağımsız bölümlerin rehin alınması ve haczedilmesi yasalar tarafınca önlenmiştir. Buna gore yatırım meydana getirilen konutun borsada işlem gören kısmı güvence altına alınmış olacak.

Gayrimenkul sertifikası ile yatırım sistemi iyi mi işleyecek?

 • Ilk olarak sisteme dahil olmak isteyen konut projesinin belirli bir kısmı Borsa İstanbul’da satışa açılır. Mesela; Projenin %70’i direkt kullanıcıya satış, kalan %30’u ise Gayrimenkul Sertifikası yöntemi ile borsada satışa çıkarılmış olsun. Satışa çıkarılan kısım için metrekare satış fiyatı belirlenerek 100’e bölünür ve hisse fiyatı (sertifika fiyatı) belirlenir. Metrekare fiyatı 5.000 TL olarak belirlenmişse her bir sertifikanın fiyatı borsada 50 TL’den satışa çıkarılır.
 • Her bir dairenin kaç sertifika ile satın alınabileceği borsada satışa çıkmadan duyuru edilir. Sözgelişi bu projede 100 metrekare bir konut alınmak istenirse her bir sertifikası 50 tl olan 10.000 tane sertifika toplanması gerekir. 10.000 tane sertifika bu daire için belirlenmiş durağan(durgun) fiyat olup proje teslimine kadar değişmez. Sertifika fiyatı düştükçe dairenin fiyatı da düşer, arttıkça yükselir.
 • Diyelim ki konut projesi başladı ve biz 2 yıl sonrasında sertifikamızı satmak istedik. Bu durumda borsada işlem gören fiyat ne ise o fiyattan satış yapılır. Bu aşamada kar da olabilir zarar da olabilir. Sistemin kar garantisi olmayıp piyasa koşulları belirleyici durumdadır.
 • Proje için belirlenen süre sonuna kadar dileyen kişiler istedikleri kadar sertifika biriktirebilirler. Daire için lüzumlu sayıda sertifika biriktiren yatırımcılar diledikleri vakit proje icra eden firmaya başvurarak ilgili daireyi satın alabilir. Bu şekilde bir durumda ilgili dairenin oranı borsadan çekilir, satış vaadi sözleşmesi yapılarak ilgili yatırımcıya dairenin satışı yapılır. Proje bitiminde ise yatırımcı tapusunu alır.
 • Proje tamamen bittikten, oturum izni çıkıp iskan alındıktan ve kat mülkiyeti tapuları çıktıktan sonrasında gayrimenkul sertifikalarının borsadaki satışı durdurulur. En geç 4 ay içinde bu daireler açık arttırma usulü ile satışa sunulur. Açık arttırma iki aşamada yapılır. 1. aşamada konutlar piyasa fiyatı üstünden satışa çıkarılır. Satılmayan konutlar için 2. aşamada ihalede minimum satış rakamı sıfır olarak belirlenir ve tüm dairelerin satışı gerçekleştirilerek elde edilmiş gelir, sertifikasını elinden çıkarmamış ve sonuna kadar beklemiş yatırımcılara elindeki hisse oranında (sertifika sayısına gore) dağıtılır.
 • Proje bitimine kadar bir daire için lüzumlu sayıda sertifika biriktirmemiş olan yatırımcılar, yada sertifikası kafi olup daire istemeyen ve karını almak isteyen yatırımcılara proje tesliminden 3 ay ilkin data verilerek ya sertifikalarını o günkü güncel fiyattan satmalarını yada proje bitiminden sonrasında yapılacak açık arttırmayı beklemeleri icap ettiğinin bilgisi verilir.
 • Dileyen kişiler bu bildirim sonucunda satış yaparak parasını alır. İsteyen yatırımcı ise proje bitiminden sonrasında yapılacak ihaleden elde edilmiş gelirden hissesi oranında kar oranı alarak sistemden ayrılabilir. Bu şekilde bir durumda, elde edeceği kar oldukca daha yüksek yada daha düşük olabilecektir. Bu durum tamamen ihaleden elde edilmiş gelire bağlıdır.

Gayrimenkul sertifikası ile tüm gelir düzeyinden insanların gayrimenkul yatırımı yapabilmesinin önü açılmış olacaktır.

Piyasa dalgalanmalarını bir kenara bırakacak olursak tamamen yatırımcı avantajına olan bir sistem kurulmuştur.

Sistem Borsa İstanbul üstünden yürümüş olduğu için borsada işlem gören hisse senetleri için geçerli tüm yasal mevzuatlar gayrimenkul sertifikaları için de geçerlidir. Yatırımcıyı ilgilendiren en mühim mevzu vergi mevzudur.

5 yıldan ilkin satışı meydana getirilen konutlar için ödenen yüksek gelir vergisi bu sistemde bulunmamaktadır. Borsada işlem gören tüm hisse senetlerinde alım satım arasındaki kardan %10 stopaj vergisi (gelir vergisi) alınmaktadır. Bu kaide gayrimenkul sertifikalarında da geçerli olup dikkate alınması gerekmektedir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.