ALTIN 371,70
DOLAR 6,7532
EURO 7,6660
BIST 8,5194
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Kefalet Kredisi Nedir?

31.01.2019
263
A+
A-
Kefalet Kredisi Nedir?

Ülkemizde birçok farklı kooperatif kurulmaktadır. Genel olarak kooperatiflerin kuruluş amacı ise üyelere kredi imkanı oluşturmaktır. Bu sayede teminat mektupları kullanılır ve bireylerin ekonomik anlamda bütçelerine yardım edilir. Bütün kooperatifler ise Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkezi Birliği olan TESKOMB altında toplanmıştır. Kooperatifler verdikleri hizmetleri, yine aynı çatı altında sürdürmektedir.

Kefalet Kredi Sisteminin İşleyişi

Kooperatif anlamında oluşturulan bütün kaynaklar, esnaf ve sanatkarların kullanımı için oluşturulmuştur. Bu konuda görevli olan ve yetkilendirilen banka ise Halk Bankası olmuştur. İlgili banka, gerekli şekilde oluşturulan mevzuata uygun olarak bütün adımlarda, kendisinden istenen adımları hukuki çerçevede atmaktadır. Kooperatifin kefalet kredisi uygulamasından, sadece bu sisteme üye olan esnaf ve sanatkarlar faydalanmaktadır. Kullandırılan kefalet kredisindeki faizden dolayı meydana gelecek olan farklar ise genel olarak devlet tarafından karşılanmaktadır. Esnaf ve sanatkarlar, kurulan kooperatif sistemlerinin belirlenen sınırları içerisinde iş ve ikamet yerlerine sahip olmalıdırlar. Çünkü kooperatife üye olma işlemi gerçekleştirilirken, genelde diğer kooperatifler için de rekabet yasağı kuruluş sözleşmesine eklenmektedir. Herhangi bir kooperatif transferi bu yüzden yasaktır.

Kefalet Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Başvuruların şartları, kooperatif sistemleri tarafından oluşturulmuştur. Bu şartları yerine getiren üyeler, yazılı bir dilekçe ile bağlı oldukları kooperatiflerin yönetimine başvuruda bulunurlar. Sonrasında ise kooperatif yönetim kurulu, 15 gün içerisinde belirli bir karara varmak için toplanma kararı alır. Kararın olumlu olması gibi bir zorunluluk yoktur. Fakat başvurunun en kısa ve en hızlı olacak şekilde değerlendirilmesi ve sonuca varılması ise esastır. Kooperatif yönetim kurulu tarafından onaylanan kredi talepleri Halk Bankası’na gönderilir ve bu sayede bir olumsuz durum olmadığında, kredi üyenin hesabına aktarılmış olur.

Kefalet Kredisinde Gerekli Olan Evraklar

Nüfuz cüzdanı fotokopisi, vergi levhası, kooperatif üyeliğini gösteren belge, özel sicil günlük tasdiknamesi, ikametgah belgesi, yıllık muhasebe amaçlı kullanılan ciro belgesi ve BAĞ-KUR ile SSK kaydını içeren evrakların, öncelikle kooperatif yönetim kuruluna; sonrasında ise istendiği takdirde eksiksiz bir şekilde Halk Bankası kooperatiften sorumlu müşteri temsilcilerine verilmesi gerekmektedir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.