ALTIN 460,48
DOLAR 7,3631
EURO 8,7169
BIST 1,1843
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Konkordato Nedir?

01.02.2019
328
A+
A-
Konkordato Nedir?

Konkordato batma aşamasında olan şirketlerin alacaklılarına olan borcunun ödenmesi için bulunan bir sistemdir. Bu sistem aracılığıyla borçlarını ödemekte zorlanan şirketler veya kurumlar belli bir kısım borçlarından kurtularak kalan genel borçlarını ödeyebilir hale gelir. Bu sistemde konkordato kapsamında borç ve alacaklar tekrardan hesaplanır. Bu sistemin şirketler için devreye girmesi şirketlerin talepleri doğrultusunda olur. Konkordato borçlunun alacaklı olduğu tutar ile borçlu olanın borçlarının ticaret mahkemesinde tasdiki ile yürürlüğe giren bir ticari anlaşma çeşididir.

Konkordatonun Başlangıcı

Borçlu kişi imtiyazsız alacaklılar alacaklarından feragat etmesinden sonra borçlarının geri kalan kısmını ödemek suretiyle borçlarının tamamından kurtulabilir. Konkordato başvurusu yapan kişi teklifinde samimi olmalıdır. Borçlarının en az yarısını ödemeyi teklif etmelidir. Teklif edilen ödenecek miktar ile borçlu kişinin mal varlığı uyum göstermelidir. Bu şartlar sağlandığı takdirde mahkeme borçlu kişiye iki ay süre verir. Bu karardan sonra konkordato komiseri atanır ve gerekli evrakların takibini yapar. Konkordato komiseri hazırladığı raporu icra dairesine teslim eder. Rapor dahilinde mahkeme konkordatonun onaylanıp onaylanmayacağı hakkında inceleme yapmaya başlar.

Konkordato Nasıl İlan Edilir?

Mali durumu kötüye giden ve borçlarının tamamını ödeyemeyecek durumda olan borçlu kişi konkordato hükmünden faydalanmak için icra merciine başvurur. Borçlu kişi buraya konkordato süreci içerisinde borçlarını nasıl ödeyeceğini anlatan bir dilekçe sunar. Tabi bu dilekçede konkordato süreci içerisinde nasıl bir mali tablo ile karşı karşıya gelip borçların nasıl ödeneceğini gösteren mali durumları da dilekçeye yazar. Başvurulan makam borçlunun konkordato verilebilme şartlarını sağlayıp sağlamadığını inceler. Borçlunun bütün mal varlığının anlık borcun en az yarısını ödeyip ödeyemeyeceğini inceler. Eğer şartlar sağlanır ise konkordato süreci başlatılır ve konkordato komiseri atanır, süreç takip edilir. Yok eğer şartlar sağlanamadı ise başvuru reddedilir. Konkordato için onay verilirse borçlu kişiye iki ay konkordato süresi verilir. Borçlu kişi borçlarının en az yarısını ödemeyi teklif etmek zorundadır ve aynı zamanda ödemek zorundadır. Teklif edilen miktar borçlunun mal varlıkları ile uygunluk içerisinde olmalıdır. Eğer borçlu kişi bu süre içerisinde de borçlarını ödemez ise konkordato tamamen iptal edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.