Pilot Maaşları Ne Kadar? Türkiye ve Dünya Geneli Pilot Maaşları
Meslek Maaş

Pilot Maaşları Ne Kadar? Türkiye ve Dünya Geneli Pilot Maaşları

Pilot Maaşları 2000’li yılların başından beri hızla büyümesini sürdüren havacılık sektöründe pilot ihtiyacı asla bitmeden devam ediyor. Sektöre olan ilginin bu kadar fazla olması ve sektördeki boşluğu doldurabilecek yeni iş gücünün yetersiz oluşu, pilot maaşları üstünde de tesirini devam ettirmektedir. Neredeyse tüm sektörler içinde en yüksek maaşlar pilotlara ödenmektedir.

2016 yılına kadar Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli bir oldukca pilot, sektördeki boşluğu fırsat bilerek askerlikten ayrılmış ve hususi sektörde pilot olarak çalışmaya adım atmıştır. Hatta, askeriyeyi bırakan bir oldukca pilotun bilhassa yarbay ve albay seviyelerinde iken ayrılmış olmaları, askeriye içindeki FETÖ uzantıları dolayısı ile kurmaylığını alamamış askerlerden oluştuğu söylenmektedir.

Hal bu şekilde olunca, kurmaylık alamayan – kısaca generallik yolu kapanan – askerler, hususi sektördeki pilot ihtiyacını fırsat bilerek görevini bırakmış ve sivil hava yollarında göreve başlamışlardır.

2016 yılı darbe girişimine kadarki süreçte askeriyeden ayrılarak sivil hava yollarına geçen pilot sayısındaki artış bir süre sonrasında sektörün doyuma ulaşmaya başlamasına ve pilot maaşlarının da bu doğrultuda azca da olsa düşmesine niçin olmuştur.

Sadece 2016 yılındaki darbe girişiminden sonrasında Türk Silahlı kuvvetlerinden uzaklaştırılan oldukca sayıdaki FETÖ mensubu pilot subaylardan dolayı, TSK bünyesinde ciddi anlamda pilot eksikliği yaşanmış ve daha öncesinden kurumdan çekilme edip hususi sektöre geçen bir oldukca pilot yine geri çağrılmıştır.

Hususi sektörde vazife icra eden eski asker pilotların bir bir çok bu çağrıyı dikkate alarak geri döndüğü için bilhassa 2016-2017 yılları içinde sivil havacılık sektörü tekrardan pilot ihtiyacı duymaya adım atmıştır.

Elindeki deposu yitirmek istemeyen THY, Pegasus, Atlas, Onur, Sunexpress şeklinde hava yolları, yine çareyi pilot maaşlarını yükselterek mevcut personelini elinde tutmaya çalışmıştır.

Pilot Maaşları Ne Kadar Pilot Maaşları

Peki güncel pilot maaşları ne kadara terfi etmiştir?

2016 yılına kadar 15.000-30.000 tl aralığında değişen kaptan pilot maaşları, yaşanmış olan personel kayıplarından dolayı yine 20.000-40.000 tl aralığına terfi etmiştir.

Türkiye’de, Avrupa ve ABD ile nerede ise benzer seviyelerde seyreden pilot maaşları, Arap vatanlarında en yüksek seviyededir. Bilhassa Qatar Hava Yolları ve Emirates, pilotlarına ve kabin memurlarına en yüksek maaşı ödeyen hava yolu firmalarıdır.

Yeni süregelen bir pilot Türk Hava Yollarında mesailer hariç ortalama 15.000 tl kazanırken, Pegasus ve Sunexpress’de maaşlar 13-14 bin tl civarlarındadır. ABD’da yeni süregelen pilotlar ortalama 3-4 bin dolar alırken Avrupa’da bilhassa en büyük havayolu şirketlerinden kabul edilen British Airways ve Lufthansa’da bu rakamlar 4.000 euro üzerindedir.

Pilot eksikliğinin bu aşama yoğun yaşandığı Türkiye’de oldukca sayıda yabancı pilot çalıştırılmaktadır. Yabancı personele ödenen maaşlar oldukca daha çok olduğundan, sektördeki sıkıntıyı gidermek adına, başta THY olmak suretiyle bir oldukca şirket kendi pilot okulunu açarak gereksinim duyan çalışanı kendisi yetiştirmeye adım atmıştır. 

Eğitim ücretlerinin averaj 100.000 euro civarında olduğu bu okullarda, mülakatı geçen personel, iş garantili olarak eğitime başlamakta ve eğitime harcamış olduğu parayı oldukca kısa zamanda geri kazanmaktadır.

Siz de pilot yada kabin memuru olmak isterseniz, eğitimi iyi mi alacağınız ile ilgili data almak suretiyle aşağıdaki mevzu başlıklarına göz atabilirsiniz.

Sorularınız ve görüşleriniz için bizlere devamlı aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu adana yumurtalık tatil